Żołnierze skarżą się posłowi Grzegorzowi Braunowi – „dobrowolne” wyszczepienia

Udostępnij:

Żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich skarżą się posłowi Grzegorzowi Braunowi (członek Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, przedstawiciel konserwatywnego skrzydła Konfederacji). Chodzi o rzekomo dobrowolne szczepienia przeciw COVID-19.

Poseł Grzegorz Braun zapytał listownie gen. bryg. Dariusza Lewandowskiego, dowódcę 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, o trzy kwestie:
czy żołnierze jednostki straszeni są obniżeniem oceny w opiniowaniu rocznym, jeśli nie poddadzą się szczepieniu. I czy brak szczepień grozi im nieprzedłużeniem kontraktu. I – jeśli informacje się potwierdzą – na jakiej podstawie prawnej dowództwo podjęło takie działania.
– Jako członek Sejmowej Komisji Obrony Narodowej pragnę zwrócić uwagę, że praktyki, do których odnoszą się powyższe pytania – niezależnie od tego, czy mają charakter incydentalny, czy systemowy, czy dochodzi do nich za wiedzą czy na rozkaz Pana Generała – wykraczają poza normy prawa obowiązującego w Rzeczpospolitej Polskiej, jako pozbawione podstaw nie tylko regulaminowych, ale i konstytucyjnych – pisze Braun do dowódcy.

Służby prasowe 21 BSP potwierdzają, że dowódca jednostki otrzymał tej treści list od posła Brauna.

– Znamy treść pisma, dowództwo jest w trakcie sporządzania odpowiedzi dla pasa posła – informuje mjr Łukasz Misiora, p.o. oficera prasowego rzeszowskiej jednostki wojskowej. – Mamy na to czas do dwóch tygodni od daty wpłynięcia pisma do brygady.

Skargi do posła Brauna miały płynąć także z innych jednostek.
Nasze biuro poselskie otrzymywało podobne skargi między innymi z jednostek w Zegrzu, Międzyrzeczu, Szczecinie i w Bielsku Białej – wylicza Jacek Ćwięka.
Dlatego pan poseł wystosuje interpelację do ministra obrony narodowej. Będzie zawierać podobne w treści pytania. Być może i do innych ministrów również, ponieważ od osób kontaktujących się z naszym biurem poselskim wiemy, że podobne praktyki zachodzą w spółkach Skarbu Państwa: szantażuje się pracowników zwolnieniem z pracy albo nieprzedłużeniem umowy o pracę, o ile nie skorzystają z programu szczepień.

Podobne pismo zostało rozesłane do dowódców następujących jednostek:
21 Batalionu Dowodzenia w Rzeszowie,
1 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie,
5 Batalion Strzelców Podhalańskich w Przemyślu,
22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej w Kłodzku,
1 Batalion Czołgów w Żurawicy,
16 Batalion Saperów w Nisku,
14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu,
21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu,
21 Batalion Logistyczny w Rzeszowie.

Za: Michał Jabłoński / źródło: Nowiny24


Napisz komentarz

Udostępnij: