„Trafić jednym pociskiem” – szkolenie strzelców wyborowych 2 LBOT

203
0
Udostępnij:

W dniach 26-29 stycznia br. Terytorialsi z Dęblina odbyli kurs instruktorsko-metodyczny dla strzelców wyborowych.

Pierwszego dnia kursu realizowano takie zagadnienia jak: wyposażenie strzelca wyborowego, budowa i eksploatacja broni i optyki oraz teoria strzału. Przez kolejne dni, na Strzelnicy Garnizonowej Dęblin i przykoszarowym placu ćwiczeń na Zajezierzu doskonalono umiejętności prowadzenia ognia z etatowej broni oraz taktyki działań strzelców wyborowych, skutecznego maskowania, prowadzenia obserwacji i wykonywania zadań w ramach sekcji w warunkach zimowych.

Strzelec wyborowy to mistrz w skrytym poruszaniu, prowadzeniu obserwacji i maskowaniu. Jego głównym zadaniem na polu walki jest precyzyjne strzelanie na duże odległości i eliminowanie ważnych celów. Zanim odda skuteczny strzał, musi bezbłędnie ocenić odległość, siłę wiatru, ciśnienie, temperaturę i opad kuli. Nie każdy posiada odpowiednie predyspozycje, by być strzelcem wyborowym. Służba ta wymaga nie tylko kondycji fizycznej, ale przede wszystkim odporności psychicznej, stąd też w sekcjach strzelcy wyborowi to najlepsi z najlepszych.

Przypomnijmy, proces szkolenia Terytorialsów trwa w sumie 3 lata. Pierwszy rok, to szkolenia indywidualne, których celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. W drugim roku odbywają się szkolenia specjalistyczne na takich stanowiskach jak, np.: saper, medyk, radiotelefonista, strzelec wyborowy. Trzeci rok to czas zgrywania pododdziałów. Po odbyciu wszystkich etapów szkolenia żołnierz OT osiąga status gotowości bojowej.

Osoby zainteresowane pełnieniem terytorialnej służby wojskowej w 2 LBOT mogą zgłaszać się do najbliższej, według swojego miejsca zamieszkania, Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z portalu ePUAP lub skorzystanie z pomocy rekruterów 2 LBOT, do których kontakty znajdują się na stronie https://www.wojsko-polskie.pl/2bot/

Najbliższe terminy wcieleń i szkoleń podstawowych: 13-28.03.2021, 8-23.05.2021, 26.06.-11.07.2021.

źródło: 2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ, kpt. Damian STANULA, OFICER PRASOWY
zdjęcia: Robert Woś


Napisz komentarz

Udostępnij: