[Opole Lubelskie] Spotkanie poświęcone pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego.

Udostępnij:
Rocznice historyczne mają to do siebie, a przynajmniej powinny mieć, że łączą ludzi i skłaniają do refleksji. Tak było w dniu dzisiejszym, podczas naszego spotkania, a właściwie „spaceru historycznego”, mającego na celu upamiętnienie bohaterów Powstania Styczniowego.
22 stycznia obchodziliśmy 158. rocznicę największego i najdłużej trwającego polskiego powstania narodowego, zakończonego upadkiem jesienią roku 1864.
Korzystając ze sprzyjającej aury, postanowiliśmy spotkać się w grupie osób, którym bliski jest patriotyzm, aby uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych XIX wieku. Po to, aby w tym szczególnym, innym niż zazwyczaj czasie obaw i troski o zdrowie, nie umknęła nam pamięć Bohaterów walki o wolność.
Nie ma na świecie choćby jednego narodu, który na kartach swojej historii mógłby odnotować wyłącznie zwycięstwa i sukcesy. Choć to akurat te – sukcesy – powinny być czczone, hołdowane i upamiętniane szczególnie wzniośle.
Tylko prawda jest ciekawa i tylko obiektywna, prawda historyczna otoczona należytą pamięcią, która daje nam możliwość budowania fundamentów silnego i świadomego społeczeństwa, żyjącego zarówno teraz, jak i w przyszłości. Podobnie jak w codziennym, prywatnym życiu staramy się przekuwać porażki w sukces, tak i wydarzenia związane z tożsamością narodową, mimo że nierzadko zakończone upadkiem lub klęską, powinny być uczczone, a pamięć ich ofiar, czyli naszych przodków z honorem upamiętniona.
Chwała Bohaterom oddanym sprawie – zgodnie z tym hasłem dziś został zapalony patriotyczny znicz z symbolem Orła w Koronie, jako świadectwo pamięci o tych, którzy uczestniczyli w wydarzeniach mających miejsce w latach 1863-1864. My, czyli kolejne pokolenia, przy okazji upamiętniania dat historycznych, powinniśmy starać się wczuć w to, czego doświadczali Bohaterowie tamtych czasów, walczący nie tylko za własną ale i za nasza wolność. Mimo, że często jest to trudne, gdyż wymaga wiedzy oraz zaangażowania się w jej pozyskanie, takie identyfikowanie się z autentycznymi Bohaterami swojego kraju, wzbudza poczucie patriotyzmu, i jedności. Takie cele jak walka o wolność i suwerenność, często w przeszłości jednoczyły społeczeństwo, więc ich spuścizna, nawet teraz, po wielu latach może mieć oddziaływanie, może pomagać realizować wspólne, wymierne cele,
Potocznie mówi się, że dobro przyciąga dobro, a pozytywne myślenie i działania, dają pozytywne efekty. Warto więc myśleć pozytywnie, działać w dobrej wierze, wyciągać lekcje i obiektywne wnioski z doświadczeń historycznych, choćby po to, aby unikać kolejnych klęsk w przyszłości, aby budować postawy zwycięskie, pozytywne. Mając przy tym świadomość, że bez Tych wszystkich ofiar złożonych z życia naszych przodków, nie mielibyśmy ani własnej tożsamości narodowej, ani historii, która jest jednym z najistotniejszych elementów kształtowania charakterów każdego kolejnego, nowego, młodego pokolenia Polaków.
W imieniu wszystkich osób zgromadzonych dzisiaj pod mogiłą Powstańców Styczniowych w Opolu Lubelskim, pragniemy podziękować Irkowi Górskiemu oraz jego mamie Helenie, za kwadrans wyjątkowo inspirujących opowieści i relacji historycznych na temat losów powstania i powstańców, szczególnie dotyczących naszego powiatu i okolic.
Opowieść trafnie podsumował jeden z uczestników, iż tak przekazana wiedza jest „jak słuchanie bardzo dobrej muzyki”. Chyba wszyscy obecni odnieśliśmy takie wrażenie, więc jeszcze raz dziękujemy za to spotkanie i wyjątkową atmosferę.
Podziękowania również dla Asi z Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Watra” oraz dla Krzyśka ze Skautów Europy, za dotrzymanie nam towarzystwa w „spacerze historycznym” i w zapaleniu patriotycznego znicza.
Ps. Spotkanie było również okazją do odwiedzenia grobów żołnierzy Armii Krajowej. Dowiedzieliśmy się, iż Irek Górski podjął starania, aby ufundować brakującą tablicę na grobie poległego w 1944 roku z rąk okupanta niemieckiego, żołnierza Armii Krajowej, lekarza oddziału Zapory, Adama Jaworzyńskiego pseudonim „Lwów”. Metalowa tablica została skradziona z grobu w 2017 wraz z kilkoma innymi przez złodziei-wandali.

Gdy tylko tablica zostanie przygotowana oraz zostanie ustalony termin zamontowana jej na swoim miejscu, informacja o tym fakcie będzie udostępniona w mediach społecznościowych.

Autor: Paweł Januszek vlog


Napisz komentarz

Udostępnij: