Na bramach cmentarzy łańcuchy i kłódki, a targowiska pełne ludzi. Kuriozalne decyzje rządu związane z zamknięciem cmentarzy powodują „dysonans poznawczy”.

694
0
Udostępnij:

„Nawałnica” odwiedzających. Piątek po ogłoszeniu zakazu odwiedzania cmentarzy we Wszystkich Świętych.

Ze zdziwieniem obserwujemy i komentujemy pewne decyzje władz, tj. Rządu RP, związane z obostrzeniami, mającymi na celu zahamowanie epidemii koronawirusa. Jedną z takich decyzji było ogłoszenie zakazu wstępu na tereny cmentarzy w całej Polsce w dniach 31.XI.2020 – 02.XI.2020, czyli w okresie Dnia Wszystkich Świętych. Zakaz odwiedzin grobów swoich bliskich został ogłoszony na kilka godzin przed jego wprowadzeniem, czyli w piątek 30.XI.2020. Spowodował on olbrzymi ruch na cmentarzach, korkowały się ulice, a ludność pędziła na cmentarze, aby odwiedzić i uprzątnąć groby. W niedzielę, czyli we Wszystkich Świętych, cmentarze świeciły pustkami, nieliczni zapalili znicze i pozostawili kwiaty przed bramami cmentarzy oraz w miejscach pamięci narodowej.

Zamknięta brama cmentarza.

Zakaz wstępu na cmentarze ogłoszony został w okresie masowych protestów ulicznych, potocznie nazywanych „Strajkami kobiet”, związanymi z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym aborcji. Protesty te odbywają się w wielu miastach Polski, również w miastach mniejszych, powiatowych. Mimo, że te zgromadzenia są nielegalne, gromadzą tłumy, wśród których są także osoby małoletnie, jak i w podeszłym wieku.

 

Nielegalne zgromadzenie „Strajk kobiet” w Opolu Lubelskim.

Kolejnym kuriozum w całej tej sytuacji związanej z zamknięciem cmentarzy w całym kraju, jest fakt, iż w wielu miastach, w poniedziałek, odbywają się targi miejskie. Na targowiskach od rana pojawiło się wielu handlujących i kupujących, a tymczasem cmentarze nadal są zamknięte. Dodać do tego problem z dostaniem się do przychodni  na „stacjonarną” wizytę lekarską z NFZ… Trudno to wszystko logicznie ująć w jedną spójną strategię walki z covid-19.

Poniedziałek, dzień targowy. Foto: P.J.

Te wszystkie sytuacje powodują wśród ludzi olbrzymi „dysonans poznawczy”, gdyż pokrywają się w terminie, jednak:

  • zakazy dotyczą tylko cmentarzy,
  • zgromadzenia antyaborcyjne, mimo, że nielegalne odbywają się i gromadzą tłumy,
  • targi są otwarte,
  • w piątek, kiedy ogłoszono zakaz wstępu na cmentarze, przetoczyła się „nawałnica” odwiedzających.

 

Autor: Opolska TV Paweł Januszek / foto: Monika S., P.J., redakcja

02.10.2020. Targ w Opolu Lubelskim. foto: P.J.

Poniedziałek. Targ w Opolu Lubelskim. Zakaz wstępu na cmentarze – targi czynne. Foto: Monika S.


Napisz komentarz

Udostępnij: