[FOTO – WIDEO] Święto Małego Fiata. Klub Lipsko 126p na kultowym evencie w Łodzi.

Udostępnij:

W roku 2020 najmłodszy Fiat 126p kończy 20 lat. To dobry powód aby spotkać się oko w oko z dorosłym już, a cały czas małym Fiatem!

19 września, niemal dokładnie 20 lat od momentu zakończenia produkcji Fiata 126p do Łodzi zjechali się fani i miłośnicy tego pojazdu z całego kraju. Tego dnia maluchy pojawią się na łódzkim Motodromie, zaprezentują się na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze, a na koniec wezmą udział w paradzie ulicą Piotrkowską – czytamy na portalu lodz.travel. Jest to niezapomniane przeżycie dla wszystkich miłośników czterech kółek oraz swoista podróż w czasie!

W wydarzeniu nie mogło zabraknąć reprezentacji z naszego regionu, czyli klubowej rodzinki z Lipsko 126p, a także Lubelskiego Klubu Fiata 126p. Do redakcji Opolska TV napłynęło już sporo zdjęć i filmików nadesłanych przez Justynę Kubicką, która uczestniczy w tej kultowej imprezie. Justynę na co dzień możemy spotkać za kierownicą zielonego maluszka z logo klubu Lipsko 126p. Aby dotrzeć na miejsce, właściciele maluchów wyjechali już w piątek po godzinie 22.00. Na miejsce dotarli przed 3.00 w nocy. Obyło się bez większych niespodzianek w podróży, choć jednemu z kolegów strzeliła opona – relacjonuje Justyna. Są z nami Seba, Taszka, Bziku, Olywka, Mrozik, Szerszeń, po drodze dołączył do nas kolega z Radom 126p, no i od nas leci jeszcze Mareczek, który jest też w Lubelskim Klubie.

Fiat 126p, auto które zmotoryzowało Polskę, produkowane było w naszym kraju przez 27 lat. Maluch towarzyszył Polakom w codziennych chwilach, dla jednych będąc spełnieniem marzeń o własnym samochodzie, dla innych nielubianą namiastką większych pojazdów. Ostatni, żółty Fiat 126 z serii „Happy end” zjechał z taśm fabryki w Tychach w dniu 22 września 2000 roku. 10 lat później, Paweł Kawiński, miłośnik tego małego pojazdu, postanowił upamiętnić rocznicę zakończenia produkcji zlotem Maluchów w łódzkiej Manufakturze.

Wydarzenie to, będące dla wielu posiadaczy Małych Fiatów zakończeniem sezonu poruszania się autkiem, odbywa się cyklicznie od 2010 roku w weekend najbliższy dacie 22 września. Plan zlotu jest bardzo prosty i zadowoli każdego miłośnika Maluchów. Auta zjeżdżają się wczesnym ranem na łódzki Motodrom gdzie odbywają się zawody sportowe, następnie kolumna wjeżdża na Rynek Włókniarek Łódzkich w Manufakturze gdzie odbywa się główny pokaz zlotu. Trzecim punktem spotkania jest parada ulicą Piotrkowską i wieczorny pokaz aut na deptaku.

Wydarzenie z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników, w roku 2018 spotkało się ponad 200 Małych Fiatów z terenu całej Polski, byli również goście z Niemiec. Kolorowe Fiaty 126p wypełniające Rynek w Manufakturze czy ulicę Piotrkowską to również magnes na turystów i łodzian, którzy podziwiając autka odbywają swoistą „podróż w czasie” do czasów swojej młodości i wymieniają się doświadczeniami z obecnymi posiadaczami poczciwych i kultowych już Maluchów.

Organizatorem wydarzenia jest Paweł Kawiński oraz pasjonaci z Automobilklubu Łódzkiego, Terytorium 126p i Łódzkich Maluchów. Od roku 2018 patronat nad wydarzeniem objęła Łódzka Organizacja Turystyczna.

źródło/foto: Justyna Kubicka / Lipsko 126p / lodz.travel


 

Napisz komentarz

Udostępnij: