„Zapomniane potrawy – kuchnia regionalna Opola Lubelskiego i okolic” – nowa publikacja Ewy Śmiech

Udostępnij:

Miło nam poinformować, że światło dzienne ujrzała publikacja autorstwa Pani Ewy Śmiech. Nowa książka opolskiej pisarki i regionalistki nosi tytuł „Zapomniane potrawy – kuchnia regionalna Opola Lubelskiego i okolic”. Pozycja została wydana dzięki dotacji Gminy Opole Lubelskie w ramach inicjatyw lokalnych.

„Inspiracją do napisania tej książki jest przywiązanie do smaków dzieciństwa” – czytamy we wstępie.
„W książce jest wiele propozycji na proste, a zarazem doskonałe potrawy rodem z kuchni naszych dziadków. Dowiemy się jak nasi przodkowie radzili sobie w czasach trudnych i chłodnych. Choć nie były to zasobne czasy, w naszych domach wyczarowywano pyszne dania, które bogactwem smaku przewyższały menu najlepszych restauracji. Gospodynie wykazywały się pomysłowością i zaradnością, poszukiwały dań prostych i nieskomplikowanych.”

„Dziękuję wszystkim, którzy użyczyli swoich przepisów, a także tym, którzy pomogli w ich zebraniu, a szczególnie pani Zofii Bigos. Niech zbiór starych przepisów charakterystycznych dla opolskiej kuchni zachęci do przyrządzania „babcinych” potraw, a tym samym do kontynuowania tradycji naszego regionu.”

Zachęcamy do lektury.


Napisz komentarz

Udostępnij: