Mija 10 lat od jednej z największych powodzi w Polsce. Ponad 300 zdjęć dokumentujących tę tragedię.

292
0
Udostępnij:Za miesiąc minie 10 lat od jednej z największych powodzi w Polsce. W drugiej połowie maja 2010 (I fala powodziowa) oraz na początku czerwca (II fala) doprowadziły do ewakuacji zagrożonych i zalanych obszarów, a także do wielu tragedii mieszkańców i przedsiębiorców. Wg danych na Wikipedii, powódź pochłonęła 25 ofiar w Polsce.
Pomimo powodzi rząd nie zdecydował się na wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Jak twierdził wówczas premier Donald Tusk, „Wciąż nie uważam za konieczne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Choć mamy klęskę żywiołową. (…) Jej wprowadzenie oznaczałoby przesunięcie wyborów. O tym też pamiętamy, choć obecnie jest to nawet sprawa drugorzędna w zestawieniu z ogromem cierpienia doświadczanym przez ludzi na zalanych terenach„.
Opozycja, czyli m.in. Jarosław Kaczyński uważał wówczas wprowadzenie stanu klęski żywiołowej za zasadne.
Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle była największa od 160 lat, natomiast poziom wody na Wiśle przekroczył w wielu miejscach (np. w Krakowie) poziom notowany podczas tzw. powodzi tysiąclecia w 1997 roku

Materiał filmowy zawiera ponad 300 wybranych zdjęć, przedstawiających rozmiar i powagę tej tragedii. Fotografie wykonane podczas powodzi w powiecie Opolskim, tj. w gminie Wilków i w gminie Łaziska.

Autor: Opolska TV / Paweł Januszek

LINK DO MATERIAŁU

 

 

 

Napisz komentarz

Udostępnij: