2 stycznia 1939r. zmarł Roman Dmowski – mąż stanu, patriota, polityk

Udostępnij:

Roman Dmowski (Wikipedia)

2 stycznia 1939r. zmarł Roman Dmowski, wytrawny polityk, świetny organizator, architekt Niepodległej.  Jedna z czołowych postaci polskiej polityki, współzałożyciel Narodowej Demokracji, a także główny ideolog polskiego nacjonalizmu. Mąż stanu zmarł 81 lat temu pozostawiając po sobie liczne dzieła literackie, ale również ideę, która być może pozwalała mu trwać w wyjątkowo ciężkich dla Polski i Polaków czasach. Po jego śmierci zrozumiano, że stracono człowieka, który zawsze wiedział, gdzie leży prawda i mawiał: „Przyszłość należy do tych co mają ideę i wiarę w nią i zdolność poświęcenia.”
Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie” – to również słowa Romana Dmowskiego ze Wstępu do Myśli nowoczesnego Polaka.
Roman Dmowski zasłynął jako zagorzały i prawdopodobnie największy przeciwnik Józefa Piłsudskiego, a przede wszystkim jego wizji stworzenia państwa wielowyznaniowego i wielonarodowościowego. Komuniści natomiast uważali Dmowskiego za najgorsze zło. W czasach komunizmu (od 1951 roku) jego postać oraz wszystkie jego utwory zostały objęte zapisem cenzury, podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek.
Pogrzeb Romana Dmowskiego, który odbył się 7 stycznia w Warszawie przerodził się w największą manifestację postaw patriotycznych w okresie międzywojennym, w której według organizatorów wzięło udział 200 tysięcy osób. Natomiast nie pojawił się na nim żaden z przedstawicieli władzy sanacyjnej. Jednak ówczesny stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić.
źródło: internet / wikipedia / prawy.pl

 

 

 

Napisz komentarz

Udostępnij: