„New Poland” – dokument z 2010. Komunistyczne wpływy w Ameryce przed i w trakcie II Wojny Światowej

311
0
Udostępnij:


Film dokumentalny NEW POLAND (Nowa Polska) [Link CDA: New Poland]
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2010
Reżyseria: Robert Kaczmarek, Grzegorz Braun
Scenariusz: Robert Kaczmarek
Opis z serwisu internetowego FilmPolski.pl: Film jest rozprawką historyczną o komunistycznych wpływach w Ameryce przed i w trakcie II Wojny Światowej. Historycy, wśród nich Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk, opowiadają o fascynacji komunizmem klasy robotniczej, agenturze sowieckiej w administracji państwowej i niezwykle przemyślanych strategiach Stalina. Jednak chicagowski widz zapewne za najciekawsze uzna rozprawę historyków nad ogromnymi wpływami sowieckimi w Polonii amerykańskiej. Komuniści, posługując się swoimi agentami w mediach i instytucjach i wykorzystując ich autorytet, nie tylko przekonali do siebie większość Polonii wykorzystując niewiedzę o sytuacji w Polsce, ale także zdołali oczernić polskich inteligentów, współpracowników i ministrów w rządzie Piłsudskiego robiąc z nich faszystów i wrogów narodu, którzy zostali wpisani na listę ocenzurowanych w amerykańskiej prasie.
Najnowszy film panów Kaczmarka i Brauna pokazuje sowiecką agenturę działającą w latach 40. na terenie USA w środowisku polonijnym. Okazuje się, że czołowe role odegrali tam znani peerelowscy dostojnicy – Bolesław Gebert i Oskar Lange. Fragment rozmowy Adama Kruczka z Robertem Kaczmarkiem, reżyserem i producentem filmowym, który z Grzegorzem Braunem zrealizował film „New Poland”:
Początkowo sądziliśmy, że to będzie film w zasadzie przyczynkarski, głównie dla historyków oglądających TVP Historia, ale w trakcie realizacji rozrósł się o nowe wątki, nowe dokumenty, interpretacje. W zasadzie od lat krążymy wokół tych tematów. Ten film dopełnia to, co zrobiliśmy wcześniej. „Defilada zwycięzców” pokazywała przyczyny II wojny światowej, „Towarzysz Generał” prezentował jej konsekwencje widziane z polskiej perspektywy, a „Marsz wyzwolicieli” podejmował ten problem w perspektywie międzynarodowej jako sowiecki plan opanowania świata. „New Poland” pokazuje, jak Sowieci realizowali ten plan.
Film jest zatem czymś więcej niż tylko erratą do biografii tych kilku panów?
– Tak naprawdę w filmie postawiliśmy pytanie, dlaczego przegraliśmy II wojnę światową. Najbardziej fascynują mnie te najprostsze, fundamentalne pytania, na które nie ma odpowiedzi. Na przykład w kwestii, jak doszło do II wojny światowej, do niedawna funkcjonowała interpretacja sprowadzająca się w zasadzie do tego, że Adolf Hitler zwariował i napadł na Polskę. A okazało się, że można na to spojrzeć inaczej, są inne zmienne wyjaśniające genezę II wojny światowej. Teraz zajęliśmy się jej końcem widzianym przez pryzmat sowieckich działań agenturalnych w USA. Te nasze filmy, przez inny niż w oficjalnej wersji historii dobór faktów, pokazują możliwość odmiennej interpretacji naszej najnowszej historii. A ponieważ w dyskursie publicznym brak jest tych pytań, a jeśli już ktoś je postawi, to są natychmiast spychane w jakieś nisze tematyczne, to sądzę, że dobrze się stało, iż ten film powstał…
źródło: YouTube / FilmPolski.pl / CDA

 

Napisz komentarz

Udostępnij: