Podsumowanie plebiscytu Wspólnoty Opolskiej „Człowiek roku 2018 Ziemi Opolskiej”

Udostępnij:

3 grudnia w Restauracji Staroopolska odbyła się Gala podsumowująca Plebiscyt „Człowiek Roku 2018 Ziemi Opolskiej”. Był to już czwarty finał wydarzenia, które ma na celu wyłonienie spośród lokalnej społeczności i nagrodzenie wyjątkowych osób oraz promowanie postaw w pro-obywatelskich mieszkańców powiatu opolskiego.

Organizatorem plebiscytu oraz uroczystości podsumowującej całą akcję jest Wspólnota Opolska, w związku z czym na uroczystość przybyli wydawcy tygodnika Wspólnota, w osobach pana Mateusza Orzechowskiego wraz z małżonką panią Małgorzatą Orzechowską, pan Dariusz Jędryszka dyrektor programowy wydawnictwa. W gali udział wzięło liczne grono zaproszonych Gości, m.in. laureaci poprzednich edycji plebiscytu, samorządowcy, Sławomir Plis Burmistrz Opola Lubelskiego, a także wielu działaczy i przedstawicieli lokalnych instytucji. Plebiscyt obejmujący zasięgiem powiat opolski jest dziełem pani redaktor Agnieszki Ciekot, a na wynik plebiscytu corocznie składają się głosy wyborców nadsyłane w postaci sms’ów oraz kuponów dostarczanych do redakcji Tygodnika Wspólnota Opolska. Wszystkich Nominowanych cechuje ponadprzeciętna, wzorcowa postawa pro-obywatelska i działanie na rzecz lokalnej wspólnoty, a ich działania opisywane są i promowane na łamach gazety.

Laureatką tegorocznej edycji plebiscytu Człowiek Roku 2018 Ziemi Opolskiej, głosami czytelników, została pani została pani Halina Złotucha. Wśród nominowanych byli również: Małgorzata Karaś, Weronika Skarżycka, Sławomir Plis, Sylwester Śmiech, Małgorzata Nowomiejska, Grażyna Zyska, Edward Stanek, Krystyna Sadowska oraz Stanisław Kamela. W artykule postaramy się przybliżyć postaci Nominowanych do tytułu „Człowiek Roku 2018 Ziemi Opolskiej”.

Halina Złotucha – fot. Wspólnota Opolska

Pani Halina Złotucha. Założycielka Studium Ogólnokształcącego w Opolu Lubelskim, Policealnego Studium Zawodowego oraz Zamiejscowego Ośrodka Akademii Rolniczej. Jako wieloletni bibliotekarz niejednokrotnie uczestniczyła w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. Jest założycielem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opolu Lubelskim i jego wieloletnim kierownikiem. Wielki społecznik, osoba odpowiedzialna i pracowita, koleżeńska i oddana dla całej społeczności naszego miasta. Jest pomysłodawczynią i organizatorem naszego „Złotego Zakątka”. Swoją postawą mocno wyróżnia się na tle naszego miasta.

Małgorzata Karaś – fot. Wspólnota Opolska

Pani Małgorzata Karaś. Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Karczmiskach, sołtyska i radna Gminy kadencji 2014-2018. To społeczniczka zaangażowana w promocję gminy Karczmiska oraz kultywowanie tradycji i obyczajów wiejskich. Zaangażowana w akcje charytatywne na terenie powiatu opolskiego, jak np. Pomoc dla Nicoli z Kowali. Jako przewodnicząca KGW doprowadziła do zarejestrowania na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych dwóch Karczmiskich przysmaków: pierogi z bobru, Karczmiski barszcz biały. Wraz z koleżankami i kolegami z KGW uświetnia i współuczestniczy w organizowaniu różnego rodzaju imprez okolicznościowych promujących gminę. Wszystko co robi, robi społecznie i bezinteresownie, co w obecnych czasach zasługuje na wyróżnienie i uznanie. Małgorzata Karaś to wspaniała koleżanka i zwyczajny człowiek, ale przede wszystkim drogi przyjaciel.

Weronika Skarżycka – fot. Wspólnota Opolska

Pani Weronika Skarżycka. Niesamowity człowiek, altruista, pomagająca innym szczególnie chorym onkologicznie dzieciom. Prowadzi coroczne akcje – zbiórki darów w postaci zabawek, maskotek, zabawek kreatywnych. Długo by wymieniać. Jej zapał, zaangażowanie, oddanie siebie, swojego czasu prywatnego tylko po to, żeby zobaczyć uśmiech w bólu tych potwornie, często nieuleczalnych dzieci dostrzegają inni. Podsumowując, pani Weronika to niesamowity, bezinteresowny człowiek – społecznik.

Sławomir Plis – fot. Wspólnota Opolska

Pan Sławomir Plis. Wygrywając wybory i zostając burmistrzem Opola Lubelskiego uzyskał najwyższe poparcie społeczne wśród kandydatów ubiegających się o urząd wójta/burmistrza w powiecie opolskim zdobywając największą liczbę głosów – 3520 głosów. Ugrupowanie Prawo i Sprawiedliwość, którego liderem w naszym powiecie jest pan Sławomir Plis uzyskało najlepszy wynik w ostatnich wyborach samorządowych – z największą zdobytą liczbą mandatów radnych gminnych i powiatowych – co jest też dużą jego zasługą.

Sylwester Śmiech – fot. Wspólnota Opolska

Pan Sylwester Śmiech. Doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pracujący jako nauczyciel, radny Rady Doktorantów, pełniący społecznie funkcję asystenta marszałka województwa lubelskiego w roku 2018, wcześniej reprezentujący Lubelszczyznę w Parlamencie Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. To chłopak pochodzący z naszego powiatu z miejscowości Dobre (gmina Wilków). Jest doskonałym przykładem na to, w jaki sposób młody człowiek może się rozwijać i działać na rzecz naszej wspólnoty. Sylwester Śmiech był jednym z inicjatorów inwestycji – modernizacji strażnicy jednostki OSP w Kosiorowie. Był wnioskodawcą przyznania medali rocznicy 100-lecia funkcjonowania straży. Działał również w takich obszarach, jak organizacja akcji charytatywnych, aktywność publicystyczna, doradztwo organizacyjno – prawne dla radnych, sołtysów i osób społecznie zaangażowanych oraz przedsiębiorców z naszego regionu. Ponadto prowadzi wspólnie z rodzicami gospodarstwo rolne.

Małgorzata Nowomiejska – fot. Wspólnota Opolska

Pani Małgorzata Nowomiejska. Założycielka Społecznego Komitetu Charytatywnego, który zawiązany został, aby nieść pomoc chorej na glejaka Nicoli Zygmunt z Kowali. To bardzo skromna osoba, dla której pomaganie to chleb powszedni – i tym żyje. Umiejąca postawić na nogi wszystkie instytucje, jeżeli chodzi o pomoc dla innych. Nocami pisała listy do Papieża, do ważnych i sławnych ludzi żeby pomogli Nicoli. Nie lubi blasku sławy, woli pozostawać za plecami męża, choć całym motorem napędowym rodziny jest właśnie pani Małgorzata. Kiedy dowiedziała się, że ktoś w ostatniej chwili zrezygnował z przekazania paczki na akcję Szlachetna Paczka organizowaną w Bełżycach, sama zrezygnowała z pieniędzy, które miała odłożone na buty zimowe i bez chwili wahania przekazała je na paczke. Pani Małgosia to nie tylko super opiekunka dla potrzebujących, ale również super żona i super mama.

Grażyna Zyska – fot. Wspólnota Opolska

Pani Grażyna Zyska. Jest to wyjątkowa osoba o szlachetnym sercu, wrażliwa na nieszczęście drugiego człowieka, pełna empatii. Pani Grażyna z mediów społecznościowych dowiedziała się o sparaliżowanym po wylewie Damianie i jego rodzinie z gminy Łaziska oraz o ich bardzo trudnej sytuacji życiowej. Nie szczędząc swojego czasu, zdrowia i sił podejmowała wszelkie działania, aby pomóc rodzinie m.in. organizując festyny, podczas których zbierane były środki na leczenie i rehabilitację Damiana. To właśnie pani Grażyna zainteresowała dziennikarza telewizji Polsat Pawła Gregorowicza i dzięki nim wyemitowany został odcinek poświęcony rodzinie Świdrów w programie „Interwencja”. Po emisji reportażu okazało się, że dramatyczna sytuacja życiowa rodziny poruszyła wielu widzów. Rodzina Świdrów została zaproszona do Hotelu Grand Lubicz – Uzdrowisko Ustka, gdzie zorganizowano dla niej kolację charytatywną „Lubicz&Friends”. Podczas tej kolacji udało się zebrać 200 tys.zł. na nowy, wymarzony dom, dostosowany do rehabilitacyjnych potrzeb Damiana. Dom już stoi, aktualnie jest wykańczany w środku.

Edward Stanek – fot. Wspólnota Opolska

Pan Edward Stanek. Emerytowany aptekarz z Poniatowej, związany z gminą Chodel. Wielki patriota, miłośnik historii regionalnej, przez lata aktywnie działał w dziedzinie szkolenia młodych adeptów aptekarstwa. Organizator Zjazdów Aptekarzy i Rajdów Samochodowych śladami majora Zapory. Z jego inicjatywy odsłonięta została w 2018 r. tablica upamiętniająca opolskich aptekarzy i ich zasługi w zakresie ochrony zdrowia. Na swojej posesji w Adelinie utworzył Izbę Pamięci Aptekarskiej, w której gromadzi pamiątki związane z dawnymi aptekami działającymi w naszym powiecie.

Krystyna Sadowska – fot. Wspólnota Opolska

Pani Krystyna Sadowska. Była radna gminy Poniatowa. Pani Krystyna jest osobą niosącą bezinteresowną pomoc potrzebującym, w szczególności chorym onkologicznie dzieciom z naszej gminy. Pani Krystyna ma ogromne serce, poświęca swój wolny czas, by spotkać się z chorymi dziećmi i ich rodzicami, wspiera serdecznym słowem w trudnych dla nich chwilach. Jest to osoba bardzo zdeterminowana, nie raz napotykając na trudności w pozyskiwaniu funduszy dla potrzebujących, nie poddawała się i dążyła do celu przekonując o potrzebie wsparcia.

Stanisław Kamela – fot. Wspólnota Opolska

Strażak Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim asp. Stanisław Kamela. W styczniu 2007 roku zorganizował pierwszą akcję pobierania krwi, która odbyła się w budynku Komendy Powiatowej PSP w Opolu Lubelskim. Od tamtej pory, do chwili obecnej, akcje są organizowane systematycznie, co dwa miesiące w których bardzo licznie uczestniczą strażacy, mieszkańcy powiatu oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Od 2007 roku z sukcesami bierze udział w programie „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. Zgodnie z posiadanymi uprawnieniami Instruktora PSP prowadzi szkolenia doskonalące dla strażaków z zakresu współdziałania z SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. W roku bieżącym mł. asp. Stanisław Kamela za działalność promującą honorowe krwiodawstwo odznaczony został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Srebrnym Krzyżem Zasługi” i odznaką „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony Dla Zdrowia Narodu” przez Ministra Zdrowia.

Na wynik plebiscytu oprócz głosów wyborców, zapewne złożyły się także znakomite cechy charakterów kandydatów oraz postawa pro-obywatelska, realizowana w środowisku lokalnym. Z takimi atutami nie łatwo było mierzyć się nominowanym pomiędzy sobą, a zasługi całego grona niewątpliwie przekraczają wszelkie pozytywne normy. Dlatego wielki szacunek i gratulacje dla Wszystkich Państwa. Jesteście Państwo olbrzymią wartością dla naszej wspólnoty w regionie. Jesteście przykładem i wzorem do naśladowania dla innych.

Duet gitarowy Szewczenko&Olejnicki

Oprawa muzyczna uroczystości: duet instrumentalny Szewczenko&Olejnicki.

Autor: Paweł Januszek

źródło: Tygodnik Wspólnota Opolska

galeria zdjęć: Michał Czajka

Gala Wspólnoty Opolskiej „Człowiek Roku 2018 Ziemi Opolskiej”

Gala Wspólnoty Opolskiej „Człowiek Roku 2018 Ziemi Opolskiej”

Gala Wspólnoty Opolskiej „Człowiek Roku 2018 Ziemi Opolskiej”

Gala Wspólnoty Opolskiej „Człowiek Roku 2018 Ziemi Opolskiej”

Gala Wspólnoty Opolskiej „Człowiek Roku 2018 Ziemi Opolskiej”

Napisz komentarz

Udostępnij: