Gmina ostrzega! Będą kontrole i kary za palenie odpadami komunalnymi w piecach?

861
0
Udostępnij:


W związku z rozpoczynającym się okresem grzewczym przypominamy mieszkańcom Gminy Opole Lubelskie o BEZWZGLĘDNYM ZAKAZIE SPALANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH W PIECACH DOMOWYCH. DOMOWY PIEC TO NIE KOSZ NA ŚMIECI !!! – informuje portal Urzędu Miejskiego w Opolu Lubelskim.
Informacja UM o „Zakazie spalania odpadów komunalnych”:
Śmieci spalane w piecu uwalniają szkodliwe związki, które nie tylko stanowią zagrożenie dla zdrowia, ale równie skutecznie uszkadzają piec powodując jego korozję oraz zapychają sadzą komin, a to może doprowadzić do pożaru. Często bywa i tak, że trujących związków niestety nie czuć i nie widać. Dlatego tak ciężko jest się przed nimi uchronić. Wdychane trucizny gromadzące się latami w organizmie, dają znać o sobie w postaci chorób układu krążenia, układu oddechowego lub raka.
Do kontroli w zakresie, czym mieszkańcy palą w piecach domowych uprawnieni są pracownicy Gminy Opole Lubelskie na mocy art. 379 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r.- Prawo ochrony środowiska. Osoby kontrolowane mają obowiązek wpuścić pracowników gminy do domu. W przypadku odmowy, do uczestnictwa w kontroli zostanie wezwana policja. A osobie, która utrudnia pracownikowi przeprowadzenie kontroli w zakresie ochrony środowiska, zgodnie z art. 225 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – kodeks karny grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.
Mieszkańcy nie powinni mieć obaw przed wizytą pracowników gminy. Zazwyczaj kontrola trwa kilka minut i przebiega bezproblemowo. Kto jednak zostanie przyłapany na spalaniu śmieci, musi mieć świadomość, że sprawa jest kierowana do sądu, za co zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń, grozi grzywna w wysokości do 5 tysięcy złotych lub do 30 dni aresztu.
Apelujemy o obywatelską postawę i zwracanie sąsiadom uwagi, że takie zachowanie nam nie odpowiada. Jeżeli to nie pomoże nie bójmy się zgłaszać tego typu zdarzeń do odpowiednich organów.
Szanujmy swoją prywatność ale również nasze prawo dostępu do świeżego powietrza.

źródło: Gmina Opole Lubelskie

 

 

Napisz komentarz

Udostępnij: