Święty Mikołaj dzisiaj i dawniej. Trochę żartem i trochę serio

539
0
Udostępnij:


Spotkanie ze św. Mikołajem* w XXI wieku nie stanowi większego problemu. Nie sposób się na niego nie natknąć już w listopadzie, w porywach nawet od października. Znajdziemy go na każdym kroku, szczególnie w okolicach sklepów, na stoiskach handlowych, a w pobliżu wielkich supermarketów wyrastają wielkie monumentalne czerwone, brzuchate balony z brodą, które przyciągają wzrok swoimi gigantycznymi rozmiarami.
Nie będzie to wszakże nic nadzwyczajnego, gdy któregoś dnia natrafimy na niego otwierając lodówkę sięgając po schłodzoną Coca-Colę o wyjątkowym świątecznym smaku, lub np. przebudzeni potrzebą spożycia słodkości wśród nocnej ciszy, rozbierzemy czekoladowego Mikołaja z czerwono-złotego sreberka, aby odgryźć mu kawałeczek jego tułowia – mając przy tym nie małe wyrzuty sumienia. Nawiasem mówiąc, humanitarnie wypadało by zacząć ten „kanibalizm” od głowy 😉
Inspiracje na Ceneo
Na pewno też usłyszymy Mikołaja śpiewającego niskim, basowym głosem w radio. Z kolei, chyba ze względu na swoją ogromną popularność, ten miły starszy siwy pan ma wzięcie i setki angaży u producentów programów telewizyjnych i w obsadzie kultowych filmów. Jednym słowem jest niekwestionowaną zimową gwiazdą TV.
Współcześnie, wizerunkowi Świętego Mikołaja jest już bliżej do baśniowej postaci. Jego wizerunek wykorzystywany przy okazji świąt Bożego Narodzenia, w masowej wyobraźni przyjął postać starszego mężczyzny z białą brodą, w czerwonym stroju, obowiązkowo przy tuszy, który w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według aktualnej wersji [prawdopodobnie potwierdzonej przez naukowców] zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.

Ikona Aleksa Pietrowa z 1294 roku. Czczony przez Kościół katolicki oraz Cerkiew prawosławną

Jednak dzisiejszy obraz jest dość odmienny z tym, który funkcjonował jeszcze kilka wieków temu. Wówczas – jak mówi chociażby Wikipedia – Mikołaj był uważany za świętego, który udziela pomocy w każdej potrzebie. Był na przykład przywoływany w rytuałach egzorcystycznych. Popularność kultu spowodowała, że poświęcono mu tysiące kościołów, ołtarzy, kaplic, szpitali i hospicjów. Historycy wyliczyli, że w roku 1500 liczba poświęconych Mikołajowi kościołów, tylko w Europie zachodniej przekroczyła 2000.
W średniowieczu uważano Mikołaja za patrona dzieci. W X wieku wystawiano dramaty liturgiczne dla dzieci, opowiadające historię świętego, które w późnym średniowieczu stały się niezwykle popularne w całej Europie. XII-wieczne zapiski ze środkowej Francji przekazują, że w wigilię 6 grudnia zakonnice roznosiły prezenty dla dzieci z biednych rodzin i zostawiały je wieczorem pod drzwiami. Związek kultu z wręczaniem prezentów jest udokumentowany od XV wieku w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. Wieczorem 5 grudnia, w wigilię święta Mikołaja, osoba przebrana za świętego obdarowywała owocami, orzechami, ciastkami czy cukierkami dobrze zachowujące się dzieci. Niegrzeczne uderzała pastorałem. Gdy święty nie pojawiał się osobiście, dzieci starały się przekazać, że czekają na prezenty, na różne sposoby.
A teraz pytanie do tych, którzy doczytali do końca: Dlaczego Mikołaj robi „ho, ho, ho„? Warto poznać odpowiedź, gdyby przypadkiem spytały nas o to jakieś ciekawskie maluchy. Może po prostu robi dużo hałasu? A może podkreśla ile to wydał $ na prezent? Najprędzej, (ho ho ho) nie może się nadziwić jacy to byliśmy niegrzeczni zanim zostawi rózgę.
*Mikołaj z Miry, Święty Mikołaj, znany również jako Mikołaj z Bari – święty katolicki i prawosławny. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Największe jego sanktuarium znajduje się we włoskim Bari.

 

Napisz komentarz

Udostępnij: