[CHODEL] Dzieci z GOK uporządkowały mogiły żołnierzy

Udostępnij:

Piętnaścioro dzieci biorących udział w warsztatach edukacyjno-historycznych dla dzieci i młodzieży w Gminnym Ośrodku Kultury w Chodlu, tuż przed Dniem Wszystkich Świętych postanowiło zająć się porządkowaniem mogił żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej. W ramach akcji uporządkowano 28 mogił na skraju lasu, umiejscowionych wśród dębów i kasztanów niedaleko Borowa. W grobach tych pochowani są polegli w IWŚ żołnierze austro-węgierscy i rosyjscy. Dzieci zgromadzone w projekcie GOK biorą udział w cyklicznych zajęciach edukacyjno-historycznych raz w miesiącu.
Poprzez takie spotkania młodzież poznaje alternatywne formy spędzania czasu, uczy się patriotyzmu, a także miło wspólnie spędza czas. Podczas sprzątania grobów dzieci dekorowały je kwiatami, zapalały znicze, a także uczyły się segregować śmieci – opowiada o przedświątecznej akcji i całym projekcie prowadząca zajęcia pani Grażyna Czuryszkiewicz.
Grupa jest wspaniałą, zaangażowaną, zgraną, pomimo że z trzech szkół. I bardzo żałuję, że nasz projekt już się kończy – dodaje. Tolerancja, szacunek do historii, współpraca i odpowiedzialność – te wartości przyświecały uczestnikom projektu podczas tej inicjatywy.
Zaangażowanie w dbałość o pamięć żołnierzy, którzy poprzez wojnę pozostali daleko od domu, pochowani na obczyźnie niewątpliwie zasługuje na uwagę i pochwałę.
Autor: Opolska TV / Paweł Januszek


 

 

Napisz komentarz

Udostępnij: