Terytorialsi pamiętają o bohaterach walk o niepodległość

417
0
Udostępnij:

W przededniu Dnia Wszystkich Świętych żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” odwiedzają i porządkują groby żołnierzy, zapalają znicze i wystawiają posterunki honorowe w wielu miejscach pamięci narodowej na Lubelszczyźnie. W ten sposób pragną uczcić pamięć bohaterów poległych za wolną ojczyznę.
1 listopad to czas zadumy i pamięci o tych, których już nie ma wśród nas. Dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej to również czas szczególnej pamięci i troski o tych, którym zawdzięczamy niepodległą ojczyznę. Opieka nad grobami poległych żołnierzy, wpisana jest na stałe w działania Terytorialsów. Ta piękna idea, to nie tylko patriotyczny obowiązek, ale przede wszystkim szczere pragnienie, aby pamięć o bohaterach i ich czynach pozostała w sercach i umysłach Polaków.
W okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych, Terytorialsi z Lublina, Dęblina, Chełma, Białej Podlaskiej i Zamościa, odwiedzają lokalne miejsca pamięci, porządkują groby zapalają znicze. W sposób szczególny opiekują się bezimiennymi mogiłami i miejscami spoczynku, zapomnianych, lokalnych bohaterów.
Szczególnie ważne dla Terytorialsów są miejsca pamięci związane z żołnierzami Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego z okresu po 1945 roku. To właśnie Żołnierze Wyklęci, przez długie lata skazani na niepamięć i złą sławę są dziś wzorem postawy obywatelskiej, a ich tradycje, dorobek i wartości z dumą dziedziczą żołnierze WOT.
Źródło / Autor: kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY 2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

 

 

Napisz komentarz

Udostępnij: