[SONDA] Obchodzimy Wszystkich Świętych, a co z modą na Halloween?

767
0
Udostępnij:Co roku na przełomie października i listopada przygotowujemy się do Święta Wszystkich Świętych i Zaduszek. Od kilku lat w Polsce coraz popularniejsze staje się też święto Halloween, które wypada w dniu 31 października. Jest ono kojarzone głównie ze Stanami Zjednoczonymi, choć chętnie jest obchodzone np. w Kanadzie, Wielkiej Brytanii czy Irlandii.
Stamtąd przyszła moda na to „straszno-żartobliwe” święto do krajów Europy, również i do Polski. Odbywa się ono w otoczce przebierańców, upiornych dekoracji, zbierania cukierków, psikusów i imprez.
Jednak w Polsce wiele wieków temu przyjęła się spokojniejsza tradycja. 1 listopada odwiedzamy groby zmarłych, zostawiając znicz, modlimy się za nich. Absolutnie nie oznacza to, że np. w USA, gdzie Halloween jest dawną tradycją, tam nie ma miejsca na wspominanie i odwiedzanie grobów swoich przodków.
Zdarza się nam porównywać oba te dni jako jedno święto (do wyboru?), a z kolei  sklepy wręcz zachęcają do włączenia się w tą zachodnią modę swoimi półkami, masą przebrań i ozdób na Halloween. Można je znaleźć pomiędzy tradycyjnymi zniczami i wiązankami.
Charaktery obu świąt są jednak na tyle sprzeczne i odległe od siebie, jak sama Polska od USA, które umiejscowione są daleko na drugim końcu globu. Dlatego nie powinniśmy porównywać obu świąt, a tym bardziej próbować zastąpić własnej dobrej tradycji obcą, choćby była równie dobra, a nawet lepsza. Świętując Dzień Zmarłych, bez większych emocji można przyjąć 31 października z dystansem, jako modę i zabawę w Halloween. Nikogo oczywiście nie zmuszając do niej i nie narzucając tej mody w zamian czegoś, w tym przypadku Wszystkich Świętych. Moda może wejść do kalendarza na stałe, może też w przyszłości przeminąć, jak to moda. Jednak, nie powinniśmy wątpić w nasze tradycje, które są na tyle silnie zakorzenione w nas by je zatracić z powodu zachodniej mody. Dlatego nie ma też potrzeby zbyt żarliwie kłócić się o wartość Polskich tradycji i zagranicznych. Gorzej, gdy snując obawy i ze strachu przed tym „strasznym” Halloween, zbyt zamkniemy się na kulturę innych. Fakt, że kultura ma to do siebie, iż potrafi przenikać i wnikać w masy, jednak swojej nie powinniśmy się wstydzić, ani porzucać. Pielęgnujmy więc nasze święta i nasze tradycje, ale nie zamykajmy się całkiem na obcą kulturę, która chcąc nie chcąc czasami zawita w nasze strony. Oczywiście z dystansem i rezerwą, bo przy większej fascynacji faktycznie może się zdarzyć jakiś… psikus!
Autor: Paweł Januszek / Sonda: Wiktoria Skrzypiec, Zuzanna Kostka , Mateusz Bartoszek

 

 

Napisz komentarz

Udostępnij: