Plaga biedronek azjatyckich. Gryzą, brzydko pachną i wlatują do mieszkań.

382
0
Udostępnij:

Skupiają się w duże grupy, wlatują przez okna, szukając szczelin na poddaszach i strychach – biedronki azjatyckie, zwane też arlekinowymi, właśnie przygotowują się do zimowania. Mogą być czerwone, czarne albo w kropki. Ciepłe jesienne dni to ich czas, więc nacierają na nasłonecznione ściany budynków. Są bardziej agresywne od rodzimych gatunków, dla których stanowią zagrożenie; łatwo się także rozmnażają. Szczególne zagrożenie stanowią dla osób uczulonych, u których mogą wywołać alergie.

Biedronki azjatyckie zimują pod korą drzew, pod ziemią, a nawet w dziuplach i skrzynkach dla ptaków. Mogą też zimować w naszych domach.
W Polsce mamy ok. 80 gatunków biedronki Spośród nich najbardziej znaną jest siedmiokropka. Siedmiokropki są kropka w kropkę do siebie podobne, mają czarne przedplecze z białymi plamkami na bokach i są soczyście czerwone. I nie spotkamy ich w takich gromadach na naszych ścianach.
Samica biedronki arlekin w ciągu całego swojego życia może znieść nawet do 4 tys. jaj!!!! Arlekiny są inwazyjne i stanowią zagrożenie dla rodzimych biedronek. Mogą ugryźć też ludzi, a te ugryzienia mogą wywoływać alergię.
By się przed nimi uchronić, warto uszczelnić okna i drzwi, np. zabezpieczając je siatką. Można użyć mentolu lub kamfory – to odstrasza biedronki azjatyckie.
źródło: internet/www.tvp.info

 


WSPIERAJ PORTAL OPOLSKA TV NA ZRZUTKA.PL

Napisz komentarz

Udostępnij: