Lasy Państwowe ostrzegają – latające kleszcze w lasach!

704
0
Udostępnij:

Fot. Zdobysław Czarnowski (facebook Lasy Państwowe)

Pasożyt atakuje zwierzęta i ludzi. Może przenieść bakterię, która powoduje uciążliwe i bolesne zmiany skórne. Gdy owad wczepi się w żywiciela, trudno go wyciągnąć. Traci wtedy skrzydła i w ten sposób upodabnia się do kleszcza.

Co wiemy na temat „latających kleszczy”?
Żywią się krwią i przenoszą paskudne choroby. Kleszcz ze skrzydłami to strzyżak jeleni (sarni). Lasy Państwowe ostrzegają – w lasach ciągle są strzyżaki. Latające kleszcze to pasożyty. Atakują zwierzęta i ludzi. Czy kleszcz ze skrzydłami jest groźny? Jak wygląda ugryzienie strzyżaka jeleniego?
Kleszcz ze skrzydłami to inaczej strzyżak jeleni (sarni). Owad ten żyje w polskich lasach. Strzyżak jeleni jest podobny do kleszcza. Atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta.
Ugryzienia strzyżaków jelenich mogą być bardzo bolesne. Strzyżak bywa w niektórych rejonach Polski nazywany strzyżakiem jelenim, łowikiem lub jelenią wszą.
Owady te różnią się od kleszczy głównie tym, że mają skrzydła i latają na krótkie dystanse. Gdy wczepią się w żywiciela, trudno je wyciągnąć. Tracą wtedy skrzydła i w ten sposób upodobniają się do kleszczy.
Zwykle latające kleszcze spotykamy od czerwca do września, jednak jeśli jest wystarczająco ciepło – chmary strzyżaków atakują o wiele dłużej. Tak jest właśnie tej jesieni – informują Lasy Państwowe.
Czy zetknięcie z nimi jest groźne? Są badania, które dowodzą, że mogą przenosić chorobotwórczą bakterię Bartonella schoenbuchensis, która u ludzi wywołuje uciążliwe i bolesne zmiany skórne (egzemę). Pojawiają się też doniesienia o tym, że łowiki przenoszą bakterie z rodzaju Anaplasma i Borrelia, które powodują odpowiednio anaplazmozę oraz boreliozę.
U osób wrażliwych i alergików ugryzienie może jednak doprowadzić do reakcji alergicznej, także wtórnej. Ich głównym objawem są silnie swędzące, rumieniowe zmiany skórne.

Jak się chronić?
O ile pogryzienie przez strzyżaki nie stanowi poważnego zagrożenia, to trudno go uniknąć, jeśli się z nimi zetkniemy. Nie ma bowiem żadnego sposobu o potwierdzonej skuteczności, który by chronił przed ich atakiem. Łowiki „polują” jednak głównie na ciemno ubarwione zwierzęta. Stąd można ubierać się w jasne rzeczy, jeśli zamierzamy się wybrać do lasu albo w jego okolicę.


WSPIERAJ PORTAL OPOLSKA TV NA ZRZUTKA.PL

Napisz komentarz

Udostępnij: