Wstępne wyniki wyborów 2019 SEJM – sondaż exit poll

Udostępnij:

Wstępne wyniki wyborów 2019 SEJM – sondaż exit poll (godz. 21.00)

43,6% – PIS (239 mandatów)

27,4 – KOALICJA OBYWATELSKA (130 mandatów)

11,9% – LEWICA (43 mandatów)

9,6% – PSL (34 mandatów)

6,4% – KONFEDERACJA (13 mandatów)

13 października 2019r. wybieramy przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Spośród wszystkich kandydatów, wyborcy zdecydują o przyznaniu 460 poselskich i 100 senatorskich mandatów. Wybory przeprowadzane w poprzednich latach przyzwyczaiły nas do tego, że przeliczanie głosów przez PKW może potrwać kilka dni. Zanim państwowy organ poda do publicznej wiadomości oficjalny wynik wyborów, ich wstępny rezultat będzie znany niemal od razu po zamknięciu lokali wyborczych. A to wszystko dzięki sondażowi exit poll, przeprowadzanemu przez agencje badawcze na zlecenie firm medialnych.
Czym jest sondaż exit poll?
Exit poll to rodzaj sondażu, w którym wyborcy, zaraz po opuszczeniu siedzib obwodowych komisji, odpowiadają na pytanie, komu powierzyli swój głos. Dzięki takiej formie badania, nieoficjalny rezultat wyborów będzie znany już o godzinie 21:00, niemal od razu po zapieczętowaniu urn. Jednocześnie sposób uzyskiwania informacji w opisywanym badaniu, czyli fakt, iż odpowiedzi głosujących mogą różnić się od ich rzeczywistego wyboru sprawia, że jego wyniki mogą być obarczone marginesem błędu sięgającym 2 procent.
Podczas poprzednich wyborów parlamentarnych w dniu 25 października 2015r. sondaż exit poll przeprowadziła pracowania IPSOS na zlecenie: TVP, TVN24 i Polsatu News.

 

 

Napisz komentarz

Udostępnij: