Zabytkowy Loret w teledysku Krzysztofa Cugowskiego z 2016 roku

1736
0
Udostępnij:

Zapytaliśmy kilku naszych znajomych, czy wiedzą co ma wspólnego Krzysztof Cugowski i Loretański Kościół na wyspie w Chodlu? Okazuje się, że mało kto wie, że w 2016 roku Krzysztof Cugowski nagrał tam część zdjęć do teledysku „Przebudzenie”. Miejsce to ekipa znalazła w internecie. Ruiny Loretu zauroczyły ich, więc postanowili tu dotrzeć. Pomógł im w tym właściciel stawów hodowlanych w Chodlu, przewożąc muzyka i kamerzystę łodzią na wyspę.
Ruiny kościoła Matki Boskiej Loretańskiej oddalone są niespełna 2km od miejscowości Chodel. Portal polskaniezykla.pl opisuje to miejsce jako zapomniane, znajdujące się pośród malowniczych łąk i stawów. Natomiast o historii tego miejsca możemy przeczytać:

Loret fot.Paweł Januszek

Pod koniec XVI wieku prymas Bernard Maciejowski zadecydował o sprowadzeniu zakonu jezuitów do Chodla w celu przeciwdziałania szerzącej się na terenach Lubelszczyzny reformacji. Jak zamierzył tak też uczynił, a Chodel dzięki temu pozostał w rękach katolików. Maciejowski w miejscu objawień tajemniczego światła osiedlił jezuitów, na wzniesieniu pośród bagien i wystawił tu drewnianą świątynię. Sprowadzono do tej kaplicy z Rzymu cudowny obraz Matki Boskiej Loretańskiej, który w Chodlu został otoczony kultem. W następnych latach przybywały tu liczne pielgrzymki i odnotowywano cudowne uzdrowienia.
Zapewne z tej racji w 1736 roku kanonik krakowski Denhoff zdecydował o budowie nowego murowanego kościoła. Nie znamy ani projektanta ani budowniczego tego trójnawowego, barokowego kościoła. Jego budowę ukończono około 1750 roku i pełnił swoją funkcję zaledwie 23 lata, a to do momentu kasaty zakonu jezuitów. Położenie na podmokłym terenie nie sprzyjało opuszczonemu budynkowi i już na przełomie XVIII i XIX wieku zawalił się dach, a o kościele praktycznie zapomniano.Cudowny obraz przeniesiony został do kościoła parafialnego w Chodlu, w którym to znajduje się do dziś…

Loret fot.Paweł Januszek

 

 

 

Napisz komentarz

Udostępnij: