[ARCHIWUM] Co dalej z oczyszczalnią w Kolczynie? (gm.Józefów n/W)

685
0
Udostępnij:


Historia budowy oczyszczalni ścieków w Kolczynie (gm.Józefów nad Wisłą) sięga marca 2018 roku, kiedy to rozstrzygnięto przetarg na budowę oczyszczalni ścieków, który wyłonił wykonawcę – firmę Tadexim. Inwestor – Gmina Józefów mad Wisłą – zakładał w/g harmonogramu oddanie nowej oczyszczalni do końca maja 2019r. Koszt budowy nowej oczyszczalni to blisko 4.000.000zł.
Budowa nowej oczyszczalni ścieków w Kolczynie to jedna z najpoważniejszych inwestycji gminy w ostatnich latach. Realizowana przy unijnym wsparciu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Jeszcze pod koniec 2018r. budowa oczyszczalni w Kolczynie utknęła na dobre. Inwestycję wstrzymały służby budowlane, a inspektorzy ochrony środowiska skierowali sprawę do prokuratury, gdyż ścieki odprowadzane były ze starej, niewydolnej oczyszczalni. W listopadzie ubiegłego roku Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska przeprowadziła kontrolę ścieków zrzucanych przez gminną oczyszczalnię.
Powyżej prezentujemy materiał archiwalny zarejestrowany w grudniu 2018r., prezentujący wypowiedzi Roberta Główki Prezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Józefowie nad Wisłą oraz byłego podwykonawcy Michała Pułjana z Kontrol-Proces Spółka Z.O.O.
W roku 2019 nadal pojawiały się kolejne wątpliwości, o których publicznie wypowiadali się oburzeni mieszkańcy – „Ściek w dalszym ciągu spływa do rzeki i nikt z tym nic nie robi”.
W lipcu 2019 roku do sprawy odniósł się Grzegorz Uliński, kierownik Wydziału Inspekcji WIOŚ w Lublinie:
„Badania wykazały trzykrotne przekroczenia dopuszczalnych norm. Wówczas sprawę skierowaliśmy do prokuratury. Ponownie mamy zawiadomienie w tej sprawie. W ciągu najbliższych dni przeprowadzimy kolejną kontrolę ścieków z Kolczyna”.
W przypadku poważnych uchybień podczas realizacji, nad inwestycją wisi groźba utraty dotacji.

 

 

Napisz komentarz

Udostępnij: