Pies vs kot – możliwości intelektualne

955
0
Udostępnij:
Autorzy pracy opublikowanej w czasopiśmie „Frontiers in Neuroanatomy” w 2017r. dowodzą w badaniach, że psy mają w obrębie kory mózgowej przeciętnie około 530 milionów neuronów, podczas gdy u kotów liczba ta sięga 250 milionów. W porównaniu z człowiekiem, który ma przeciętnie 16 miliardów neuronów to może niewiele, ale i tak daje zwierzętom bardzo duże możliwości. Wydaje się jednak, że różnica między Burkami i Mruczkami jest na tyle duża, że można uznać możliwości intelektualne psów za znacznie większe.
W naszym eksperymencie chcieliśmy porównać kilka gatunków drapieżników, by ocenić jak liczba neuronów w ich korze mózgowej wiąże się z rozmiarami ich mózgów, braliśmy pod uwagę różne gatunki, od lwów i niedźwiedzi, po ulubione przez nas psy i koty – tłumaczy szefowa zespołu, prof. Suzana Herculano-Houzel z Vanderbilt University, która opracowała metodę liczenia liczby neuronów.
Tak twierdzą naukowcy. Nauka swoją drogą, a być może prawda jest gdzieś po środku? Dlatego zachęcamy do udziału w facebookowej ankiecie, w której to Wy ocenicie, które z tych udomowionych zwierząt ma więcej oleju w głowie:

Napisz komentarz

Udostępnij: