15 sierpnia – ważny dzień dla Polaków

Udostępnij:

15 sierpnia 2018 – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to święto kościelne obchodzone od V wieku, a dotyczy wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. W Polsce i w wielu innych krajach czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności, stąd w polskiej tradycji ludowej święto znane jest pod nazwą Matki Boskiej Zielnej. Święto w całym kraju obchodzone jest bardzo uroczyście, jednak największe uroczystości są w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na Jasnej Górze. W pierwszym miejscu odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, do drugiego zaś w tym dniu zmierzają pielgrzymki z całej Polski. W niektórych częściach kraju wiąże się ono ze świętem dożynek.

15 sierpnia to ważny dzień nie tylko ze względu na święto kościelne, ale także święto państwowe związane z Wojskiem Polskim – Święto Wojska Polskiego. Dotyczy szczególnie ważnego w dziejach Polski wydarzenia historycznego, a mianowicie Bitwy Warszawskiej, zwanej „cudem nad Wisłą”. W ten sposób upamiętniamy wygraną Bitwę Warszawską, która odbyła się w 1920 roku. Wśród wielu ocen historycznych przyjmuje się, że głównym strategiem Bitwy Warszawskiej był generał Tadeusz Rozwadowski – jeden z najwybitniejszych polskich dowódców dwudziestolecia, mający doświadczenie w przeprowadzaniu dużych operacji militarnych. Za kluczowy uznaje się rozkaz operacyjny specjalny nr 10000 Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego, ostatecznie zaakceptowany przez marszałka Józefa Piłsudskiego, podany do wiadomości i przyjęty przez generałów: Weygand, Haller, Latinik, Sikorski, Zagórski, Rydz-Śmigły. [zał. Pierwsza z 12 stron rozkazu 10000. Rękopis generała Tadeusza Rozwadowskiego]

Pierwsza z 12 stron rozkazu 10000. Rękopis generała Tadeusza Rozwadowskiego.

Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem najwyższych władz państwowych honorowa zmiana warty.
Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. W tym roku 15 sierpnia wypada w czwartek, co daje możliwość przedłużenia weekendu. Oczywiście, ze względu na święto, większość sklepów nie będzie otwarta, chyba że obsługiwać będzie właściciel sklepu. Otwarte natomiast będą stacje paliw, restauracje, kawiarnie czy lodziarnie.
Przygotował: Paweł Januszek / Opolska TV

 

 

 

 

Napisz komentarz

Udostępnij: