Wybuch reaktora w Rosji – doniesienia się potwierdzają

1482
0
Udostępnij:


[WIDEO ruptly.tv] W poniedziałek w Sarowie odbyło się pożegnanie na cześć pięciu pracowników rosyjskiej agencji nuklearnej Rosatom, którzy zginęli w ubiegłym tygodniu w wyniku wybuchu silnika rakietowego w regionie Archangielska.
W ostatnich dniach w mediach pojawiały się spekulacje o potencjalnym wybuchu reaktora jądrowego w Rosji. Sprawa została dziś wyjaśniona przez przedstawicieli Rosatomu – Rosyjskiej Państwowej Korporacji Energii Jądrowej. Dotychczasowe przypuszczenia zostały potwierdzone. Z informacji wynika, iż podczas testów broni w obwodzie archangielskim doszło do eksplozji „małego reaktora jądrowego”. Wybuch miał miejsce w ubiegłym tygodniu. Określenie „mały” pozostaje jednak dość niejasne.
Rosatom potwierdził, że na miejscu wybuchu doszło do – jak twierdzą – krótkotrwałego wzrostu promieniowania. Zaobserwowana wartość nie została jednak ujawniona.
W katastrofie śmierć poniosło 5 osób. Nie można wykluczyć, że w skutek promieniowania dojdzie do kolejnych zgonów lub zachorowań:
Pięciu członków personelu Rosatom zginęło, a kolejne trzy osoby odniosły rany w tragicznym wypadku, który miał miejsce podczas testów płynnego układu napędowego z udziałem izotopów w obiekcie wojskowym w regionie Archangielska.
Składamy najgłębsze kondolencje i wszelkie możliwe wsparcie rodzinom i przyjaciołom zmarłych. Poszkodowani zostali przyjęci do szpitala i są leczeni.
Nasze myśli są z ukochanymi osób dotkniętych tragedią.” [rosatom.ru]
Firma oświadczyła, że pięć ofiar, które zginęły w incydencie, było członkami Wszechrosyjskiego Instytutu Badań Naukowych Fizyki Doświadczalnej.
Według informacji podawanych w mediach internetowych, Polska w związku z katastrofą nie jest zagrożona skażeniem radioaktywnym. Obwód Archangielski leży w północno-zachodniej części Rosji nad Morzem Białym. Wedle szacunków ekspertów, żaden trzeci kraj nie jest narażony na ewentualne skutki promieniowania.

Obwód archangielski (ros. Архангельская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.

źródło: fb.com / ruptly.tv / rosatom.ru / prostozmostu.pl

 

 

 

 

 

 

Napisz komentarz

Udostępnij: