„Bądź Aktywny” w Opolu Lubelskim – projekt PCK

618
0
Udostępnij:

„Aktywni na 100 lat” to najnowszy projekt Polskiego Czerwonego Krzyża, do którego aktualnie trwa rekrutacja. Jest on realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Nabór do projektu odbywa się w 10 miastach województwa lubelskiego, a wśród nich znalazło się także Opole Lubelskie. Jest on wyjątkową okazją, aby zdobyć nowe kompetencje podczas licznych szkoleń, oraz nabyć umiejętności, które w przyszłości świetnie będą wyglądać w CV i mogą pomóc w znalezieniu pracy. Dlatego projekt kierowany jest do młodych osób pomiędzy 15 a 29 rokiem życia, które niebawem będą zaczynać, lub już rozpoczęły swoją przygodę w życiu zawodowym.
Podczas szkoleń wstępnych, które odbywać się będą od lipca do września każdy uczestnik pozna tajniki wolontariatu, poczynając od jego aspektów prawnych, a kończąc możliwościach rozwoju osobistego. Dowie się jak organizować akcję charytatywne, oraz jak działa Polski Czerwony Krzyż, który jest najstarszą organizacją humanitarną w Polsce. W tym roku obchodzi swoje stulecie na naszych ziemiach, stąd też nawiązanie w tytule projektu.
Od września do marca będą prowadzone szkolenia w 9 blokach tematycznych, a wśród nich m.in. pierwsza pomoc, zdrowie i zdrowy styl życia, zajęcia rękodzielnicze oraz praca z najnowszymi technologiami. Dodatkowo każdy uczestnik projektu będzie ubezpieczony w trakcie jego trwania, będzie miał zapewniony catering na szkoleniach, oraz otrzyma koszulki i gadżety PCK, które będą wsparciem w jego działalności wolontarystycznej. Projekt przewiduje także 4 godziny coachingu dla każdej osób biorącej w nim udział, a dla najaktywniejszych wolontariuszy atrakcyjny, 4 dniowy wyjazd zaplanowany już na sierpień 2019.
W marcu przyszłego roku wolontariusze będą mieli niepowtarzalną okazja zrealizowania swojego własnego projektu lokalnego, na który dostaną 2000 zł dofinansowania. To od nich będzie zależało, na jakie działania społeczne spożytkują tę kwotę, jest to duże pole do realizowania własnego pomysłu.
Na zakończenie projektu odbędzie się uroczysta gala wolontariatu dla wszystkich jego uczestników z województwa lubelskiego, a podczas niej zostaną nagrodzeni najlepsi wolontariusze oraz najciekawsze projekty lokalne. Każdy uczestnik otrzyma także unijny certyfikat.
W Opolu rekrutujemy 20 wolontariuszy, wszelkie informację można znaleźć na facebooku: Wolontariat PCK Opole Lubelskie lub pod numerem telefonu 880 619 879. Aby dowiedzieć się więcej można także przyjść do Klubu Seniora Czas, ul. Puławska 19, tam konsultant projektu pełni dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-15:00. Rekrutacją trwa tylko do końca czerwca, liczy się kolejność zgłoszeń oraz chęć zaangażowania w działania Polskiego Czerwonego Krzyża. Nie czekaj zgłoś się i przekonaj się, że warto być aktywnym, rozwijać się jednocześnie pomagając innym.
Artykuł organizatora: Milena Szczęsna / Wolontariat PCK Opole Lubelskie

 

 

 

Napisz komentarz

Udostępnij: