Opolska młodzież w Parlamencie Dzieci i Młodzieży

634
0
Udostępnij:

Opolska TV w rozmowie z Wiktorią Skrzypiec, uczennicą Liceum Ogólnokształcącego im.Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim, przedstawicielką Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego.
Skąd pomysł na zgłoszenie się do PDiMWL i czy było zainteresowanie w Twojej szkole?
W.S.: Dowiedziałam się o tym, że będzie prowadzona rekrutacja uzupełniająca do PDiM w szkole od nauczyciela Wiedzy o Społeczeństwie pana Mariusza Batyry. Zdecydowałam się wypełnić zgłoszenie i wystartować w wyborach. Z tego co mi wiadomo, z mojej szkoły nikt więcej nie był zainteresowany.
Kiedy zostałaś delegatką? Czy poza Tobą Opole ma przedstawicieli w PDiM?
W.S.:  20 marca Kuratorium Oświaty w Lublinie oficjalnie podało listę osób wybranych do PDiM, wśród których oprócz mnie znalazł się Mateusz Mazurek ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Opolu Lubelskim. 17 czerwca 2019r., podczas uroczystości w Lublinie zostały wręczone dyplomy. [Z okolic Opola Lubelskiego, oprócz Wiktorii Skrzypiec w strukturach PDiM działają: Mateusz Mazurek, Martyna Kowalska, Natalia Czopek, Jakub Kwaśniak oraz Wiktoria Czapla.]
Jak wyglądają prace Parlamentu?
W.S.:  Jeszcze nie miałam okazji brać udziału w spotkaniach delegatów. Teraz rozpoczynają się wakacje, więc jest przerwa i PDiM nie obraduje. Wiem, że sesje rozpoczynają się we wrześniu, a młodzież spotyka się cyklicznie, nie mniej niż 3 razy w roku.
Czy jest szansa na jakieś stypendium, a może jakieś zniżki np. komunikacyjne w związku z pracami w PDiM?
W.S.:  Nic mi o tym nie wiadomo. Na spotkania jeździmy na własny koszt.
PDiM funkcjonuje w oparciu o Statut, jest organizacją apolityczną, ma na celu kształtowanie i utrwalanie postaw obywatelskich wśród dzieci i młodzieży. Jesteś uczennicą średniej szkoły. Co według Ciebie może wnieść, a co samemu zyskać uczeń zostając przedstawicielem tej organizacji?
W.S.:  Zdobyć nowe doświadczenia, poznać ludzi, którzy podobnie jak ja mają chęć do działań społecznych i interesują się sprawami młodzieży. Postaram się wnieść swoje doświadczenie z wolontariatu w Opolskim Centrum Kultury, Harcerstwa oraz z wielu wydarzeń i akcji charytatywnych.
Autor: Opolska TV

 

 

 

Napisz komentarz

Udostępnij: