„Bezpieczny dom” – inicjatywa lokalna skierowana do najmłodszych

886
0
Udostępnij:

Jak ważne jest bezpieczeństwo i umiejętność reagowania na zagrożenia nie trzeba tłumaczyć nikomu? Niewątpliwie warto jest poznać sposoby rozpoznawania i reagowania na niebezpieczeństwa już od najmłodszych lat. Nieraz mieliśmy okazję usłyszeć w mediach o postawie kilkuletnich dzieci, które np. wzywały pomoc podczas zagrożenia domostwa. Nie bez powodu mówi się o takich dzieciach jak o bohaterach. Ich odpowiednia postawa, czyli właściwa reakcja na zagrożenie, czyli instynkt, którym maluchy kierowały się wzywając ratunek mógłby nie zdać się na wiele, gdyby ktoś ich nie poinstruował jak reagować w takich przypadkach. Niewątpliwie to rola otoczenia, czyli rodziców, ale także opiekunów i nauczycieli np. w przedszkolach bądź szkołach.

Mimo, że dom to bezpieczna przystań, przynajmniej taką rolę powinien pełnić, to jednak nawet tu nie unikniemy przypadków, które są niebezpieczne dla zdrowa, a nawet życia. „Bezpieczny Dom” to autorski projekt, który ma na celu zapoznać najmłodszych z zagrożeniami, jakie mogą ich spotkać w domach. Jak deklaruje Karolina Kobyra-Bożek, realizatorka tego cyklu lokalnych spotkań, dzieci podczas zajęć organizowanych w placówkach oświatowych zapoznają się z takimi tematami, jak:
✔️ Czad
✔️ Zasady bezpiecznej ewakuacji z domu
✔️ Poznają przedmioty, które mają w domu, a które mogą być dla nich niebezpieczne.
✔️ Nauczą się, jak należy reagować, kiedy się poparzą lub ich ubranie zapali się.

„Bezpieczny Dom” wśród inicjatyw lokalnych

Grant w kwocie 4.000zł na projekt „Bezpieczny Dom”

Istotnym założeniem projektu jest nauczenie dzieci, jak mają się zachować w czasie zagrożenia. Z inicjatywy lokalnej skorzysta 350 dzieci, które uczęszczają do Przedszkola Miejskiego, Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu Lubelskim. Na realizację inicjatywy został przyznany przez Burmistrza Opola Lubelskiego grant w wysokości 4tys. zł.

Projekt „Bezpieczny Dom” na Facebooku

Patronami inicjatywy lokalnej są : Opole Lubelskie – Moje Miasto, Opolskie Centrum Kultury, OSP KSRG Opole Lubelskie, AISKO / Kidde – Bezpieczni w domu, Krówki z Opola Lubelskiego – Geomax, CMYK DRUK

Poza zdobytą wiedzą na temat bezpieczeństwa, dzieci otrzymają także:
✔️ 1000 szt. najlepszych na świecie Krówki Geomax
✔️ 2100 szt. kolorowych naklejek z logo inicjatywy
✔️ materiały edukacyjno-informacyjne

Jako portal miejski, Opolska TV wspiera medialnie te działania, które przyczynią się do zwiększenia świadomości zagrożeń wśród dzieci, a także wykształcą umiejętność reagowania w przypadku zagrożeń.

Autor: Opolska TV / Paweł Januszek

 

Napisz komentarz

Udostępnij: