Wałowianki starannie pielęgnują tradycje

720
0
Udostępnij:

Dziś (14 kwietnia  2019) wypada Niedziela Palmowa, zwana także „Niedzielą Męki Pańskiej”, „Kwietną” lub „Wierzbną”. Jest to święto chrześcijańskie rozpoczynające Wielki Tydzień, upamiętniające wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Symbolem tego święta jest tradycyjna palma wielkanocna, a zwyczaj święcenia palm, znany jest w Polsce od średniowiecza.

Tradycje ludowe, a w szczególności te świąteczne wyjątkowo starannie kultywowane są przez mieszkańców pewnej miejscowości w gminie Józefów nad Wisłą. Mówimy tu o Stowarzyszeniu na rzecz wsi Wałowice, które w ramach integracji sąsiedzkiej przeprowadzały w ostatnim czasie warsztaty świąteczne, m.in. dla Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Bliskowice, a także w okolicznych szkołach. Podczas tych kreatywnych zajęć panie doradzały i pokazywały dzieciom i dorosłym jak wykonywać świąteczne symbole, uczyły jak pielęgnować te wielowiekowe tradycje. Dodać także trzeba, iż jedna z palm wykonanych przez Wałowianki została przekazana do Pałacu Prezydenckiego.

O wyjątkowo dobrych stosunkach sąsiedzkich pomiędzy mieszkańcami tych okolic, a szczególnie między stowarzyszeniami, niech świadczy ten wierz zamieszczony na profilu facebookowym Wałowianek, a napisany przez jedną z pań z Bliskowic:

Wielkanoc
Święta się zbliżają, Wielkanoc coraz bliżej- wielki dziś gwar w Bliskowicach w remizie. Kobiety licznie przybyły, bo będą palmy robiły. Samym ciężko by im było, dlatego z sąsiedniej gminy wsparcie przybyło. Zaprzyjaźnione panie do nas przyjechały, jak robi się palmy nam opowiedziały i bardzo chętnie we wszystkim pomagały. Poszły w ruch kije, bukszpan i trzcina no i oczywiście w wielu kolorach krepina. Nożyczki, igły i nici, niejedna palma swoim pięknem zachwyci. Kwiatki posklejały i pięknie w zielony bukszpan je wkomponowały. Żadna pani palmy nie kupiła bo w Bliskowicach na warsztatach własnoręcznie zrobiła. Trochę trudu to kosztowało aby takie piękne cudeńko powstało. Palma piękna, kolorowa już zrobiona, w palmową niedzielę w kościele będzie poświęcona. W święta w domu na honorowym miejscu będzie stała i o naszym spotkaniu przypominała. Było nam wesoło i miło, oby takich spotkań jeszcze wiele było. Z BLISKOWIC, właśnie stąd życzymy Wam kochani wesołych Świąt, dużo wiary i miłości, w święta wielu miłych gości, przy rodzinnym stole wiele radości, smacznego jajka, słodkiego baranka i mokrego dyngusa od samego ranka.
Autorka tekstu: Barbara Gierczak – członkini Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Bliskowice w gminie Annopol

Autor: Opolska TV / Paweł Januszek

Napisz komentarz

Udostępnij: