[Wideo] Dotarli na Nowogrodzką do siedziby PiS

377
0
Udostępnij:

Materiał wideo Opolska TV z 8 kwietnia 2018 – zapowiedź i zaproszenie do Drogi Krzyżowej Rolników:

Rankiem 11 kwietnia 2019 z Puław z Kościoła NMP Różańcowej wyruszyła reprezentacja rolników regionu lubelskiego w celu przekazania Jarosławowi Kaczyńskiemu swoich postulatów związanych z fatalną sytuacją w rolnictwie. Postulaty określane jako „Piątka Rolnika” są odzwierciedleniem postulatów złożonych wcześniej przez PiS. Rolnicy uważają, że są one w stanie rozwiązać problemy borykającej się z olbrzymimi problemami polskiej wsi.

Droga Krzyżowa Rolników na Nowogrodzką

Rolnicy, którzy podjęli te ekstremalne wyzwanie marszu z Puław do Warszawy w pierwszym rzędzie oczekują od władzy odstąpienia od ukarania rolników, którzy manifestowali w obronie polskiego rolnictwa. Kolejną istotną sprawą poruszaną przez środowisko rolników jest zwiększenie nakładów na rolnictwo. Jak przypominają rolnicy, PiS dochodząc do władzy obiecywał, że nakłady na rolnictwo będą wynosiły powyżej jednego procenta PKB. Obecnie, po trzech latach panowania władzy, są one na poziomie zaledwie 0,4%.

Kolejną kwestią zawartą w postulatach jest obligatoryjna kontrola wszystkich wjeżdżających do kraju produktów rolnych. Chodzi zarówno o te z terenu Unii Europejskiej, jak również krajów trzecich. Rolnicy walczą również o realne ceny skupu produktów rolnych, które będą odzwierciedlały koszty produkcji. Jak tłumaczą, obecnie duże sieci handlowe dyktują ceny, które bardzo często są niższe niż wynosi koszt wyprodukowania owoców czy warzyw. Ostatnim z postulatów jest wprowadzenie przepisów nakładających obowiązek minimalny procentowego udziału polskich produktów rolnych sprzedawanych w sklepach wielkopowierzchniowych na poziomie 50%.

Droga Krzyżowa Rolników, której zakończenie będzie miało miejsce na ul.Nowogrodzkiej w Warszawie jest to oddolna inicjatywa niezrzeszonych rolników z województwa lubelskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Uczestnicy mają do pokonania 124 km, a trasa wiedzie przez Gniewoszów, Bąkowiec, Kozienice, Magnuszew, Górę Kalwarię, Konstancin do siedziby partii Prawo i Sprawiedliwość przy ul. Nowogrodzkiej 84 w Warszawie.

Autor: Opolska TV / Paweł Januszek

Napisz komentarz

Udostępnij: