Są plany na Powiatowe Centrum Kultury

963
0
Udostępnij:

Na stronie BIP Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim pojawiły się dokumenty związane z planami utworzenia Powiatowego Centrum Kultury w Opolu Lubelskim, polegające na połączeniu samorządowych instytucji kultury: Powiatowej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim oraz Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach.

Uchwały dostępne na stronach BIP z dnia 28 lutego 2019r. powiązane z działaniami mającymi na celu scalenie w/w instytucji:

w sprawie zamiaru połączenia samorządowych instytucji kultury: Powiatowej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim oraz Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach
w sprawie powołania członków Rady Muzeum przy Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach
w sprawie zgłoszenia kandydatów do Rady Muzeum przy Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach

Do dokumentacji dołączono również załącznik „Uzasadnienie do uchwały w sprawie zamiaru połączenia samorządowych instytucji kultury”. Autorzy załącznika w jego treści stwierdzają, iż połączenie muzeum oraz biblioteki pod szyldem „Powiatowe Centrum Kultury” umożliwi w sposób bardziej efektywny i skoordynowany realizować statutowe zadania obu instytucji oraz zapewni wygospodarowanie oszczędności.

fot. Paweł Januszek. Muzeum Multimedialne

W treści uzasadnienia wskazana jest kwestia godzin otwarcia muzeum dla zwiedzających. Jak podaje dokument w 2018r. sprzedano jedynie 267 biletów dla turystów indywidualnych. Większy potencjał kadrowy ma pozwolić w sposób bardziej optymalny dostosować godziny udostępniania wystaw muzealnych do potrzeb i oczekiwań zwiedzających, ponieważ jak stwierdza dokument: niewielka liczba pracowników zatrudnionych obecnie w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach niekorzystnie przekłada się na czas udostępniania zbiorów. W dni robocze od 8:00-15:00 oraz w niedzielę w lipcu i sierpniu w godz. 13:00-19:00.

Ponadto, jak twierdzi się w uzasadnieniu, dotychczasowa struktura organizacyjna sprawia, że potencjał osobowy pracowników zatrudnionych w obu instytucjach, w dużej mierze przeznaczony jest na realizację zadań związanych z samym utrzymaniem tych podmiotów, czyli muzeum i biblioteki jako odrębnych jednostek organizacyjnych, a czynności zarządcze dublują się. Jako minus dla dotychczasowej struktury załącznik wskazuje, iż ograniczone zasoby osobowe obydwu instytucji nie pozwalają na realizację przez te jednostki wydarzeń kulturalnych o szerszej skali, do których przygotowywania, jak stwierdza załącznik niezbędna byłaby liczniejsza obsada kadrowa. Pełny tekst uzasadnienia do wglądu tu: ZAŁĄCZNIK

Transmisja VIII Sesji Rady Powiatu z 28.03.2019:

Autor: Opolska TV. Źródło BIP Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim

Napisz komentarz

Udostępnij: